EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Snježana Grgec, 4. 10. 2023.

Osnovna škola Brezovica proslavila Europski dan jezika!

Diljem Europe, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje potiče se na učenje što više jezika jer je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine naše zemlje i kontinenta.. Osnovna ideja ovog projekta je obilježiti Europski dan jezika, koji se obilježava 26.rujna, te prikazati važnost znanja stranih jezika. Također cilj nam je motivirati učenike na učenje jezika, te prezentirati kulturološke sličnosti i različitosti jezika iz istih ili različitih obitelji.

Europski dan jezika obilježili su i učenici naše škole. Projekt je realiziran unutar aktiva stranih jezika u suradnji s prof. Zrinkom Martinić.

Od 25.9. do 29.9.2023. našom školom su se mogli čuti zanimljivi razgovori o važnosti poznavanja stranih jezika, kratko smo zadirali u podrijetlo materinjeg jezika i učinili to jako zanimljivim kroz radionicu koju je održala prof. Zrinka Martinić, provjeravali smo opće znanje o kulturi i jeziku Europskih zemalja kao i gramatičke strukture hrvatskog, engleskog ali i njemačkog jezika kroz kviz znanja koji su organizirale prof. Ana Šapina i Sanja Konjić. Učenici su se natjecali u dvije kategorije: kategorija 1 za pete i šeste i kategorija 2 za sedme i osme razrede. U SMJENI A 1. mjesto u kategoriji 1 (peti i šesti razredi) osvojio je učenik 6.b razreda Verdan Hajdarević , a u kategoriji 2 (sedmi i osmi razredi) učenik 8.a razreda Tomislav Butina.U SMJENI B 1. mjesto u kategoriji 1 (peti i šesti razredi) osvojio je učenik 6.d razreda AntonioMarković-Mandić, a u kategoriji 2 (sedmi i osmi razredi) učenik 8.d razreda Tomislav Nikolić. Pobjednici su nagrađeni diplomama za osvojeno prvo mjesto, 2 karte za kino projekciju po izboru, te vrećicom čokoladica za cijeli razred.

Učenici petih i šestih razreda zajedno sa svojim učiteljicama engleskog i  njemačkog jezika su izradili plakat s pozdravima na dvadesetak europskih jezika, zastavice Europskih zemalja kojima smo ukrasili učionice za engleski i njemački jezik, te slušali zvučne zapise kratkih dijaloga na raznim svjetskim jezicima i pokušavali prepoznati o kojem se jeziku radi. Učenica Eva Kalaj izradila je od knjiga na hrvatskom jeziku lepeze u obliku piramide. Učenici 6.e razreda su nacrtali radove prikazujući različite kulture i jezike koje možete vidjeti na panoima učionice za engleski jezik. Na satu njemačkog jezika učenici 6.b razreda su naučili kako se snaći u gradu pomoću međunarodnih simbola, internacionalizmi u vokabularu u europskim jezicima (u Hrvatskom, Češkom, Njemačkom i Engleskom )  (Kino, Restaurant, Theater, Caffe,  Bank, Post, Apotheke....).

Učenici sedmih i osmih razreda su se kroz Tongue twister izazov uspjeli nasmijati, zabaviti i usput nešto novo i naučiti. Na satovima engleskog jezika svi učenici predmetne nastave su slušali prezentaciju o važnosti znanja stranih jezika te naučili zanimljive činjenice o jezicima Europe, prevodili motivacijske izreke o učenju, organizaciji vremena i planovima za budućnost..

Europski dan jezika obilježili su i učenici područne škole Donji Dragonožec zajedno s učiteljicom engleskog jezika Valentinom Šarac Lekić. Učenici drugog i trećeg razreda crtali su zastave jedne europske zemlje dok su učenici prvog i četvrtog razreda izrađivali zastave Europske Unije, Hrvatske i Velike Britanije.

Učenici 4.razreda PŠ Obrež su obilježili Europski dan jezika na najslađi mogući način. Sa svojim profesoricama Anom Šapinom i Ivanom Simundić-Mrgan  obrađivali su razne recepte te ih prevodili sa materinjeg na engleski i njemački jezik. Kako je svima poznato najvažnija stvar u životu je hrana. Jezik se najlakše usvaja preko pojmova vezanih uz hranu. Tako su obradili recept jedne omiljene slastice: palačinke. Učenici su izradili plakat, te se okušali u pečenju Pfannkuchen/ pancake. Na kraju su svi skupa uživali u palačinkama. Bile su jako ukusne.

Zahvale svima koji su sudjelovali i dali svoj doprinos našem projektu. Zahvaljujemo se prof. Neveni Pešušić, Ani Veldić Sesar, Valentini Šarac-Lekić, Sari Lokmer, Bruni Volarić, Ivani Šimundić-Mrgan, Mariji Pavlić, Ani Šapini, Danijelu Kavelj, Ani Salajec, Zrinki Martinić te našem ravnatelju koji uvijek pokazuje razumijevanje te pruža nesebičnu podršku u realizaciji svih projektnih aktivnosti.

Sanja Konjić