Osmaši u Vukovaru
Autor: Snježana Grgec, 13. 9. 2023.

Osmaši u Vukovaru osvojili prvo mjesto u kvizu znanja

6. i 7. rujna 2023. učenici osmih razreda, u pratnji učitelja   povijesti  Danijela Kavelja,razrednika Tomislava Štancla, razrednica Ivanke Tukač, Ane Šapine, Tamare Mužek,vjeroučitelja Zdravka Lučića, vjeroučiteljice Marije Srdarević, učiteljice engleskoga jezika Sanje Konjić i učitelja tjelesno-zdr. kulture Marinka Čuljka, posjetili su Vukovar.
Terenska nastava provedena je u sklopu projekta „Posjet učenika osmih  razreda Vukovaru“,a u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Prvoga dana, 6. rujna, nakon dolaska u Vukovar, učenici su obišli izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata, a zatim slušali predavanje Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Slijedilo je razgledavanje Muzeja vučedolske kulture, Gradskog muzeja Vukovar te Vodotornja – simbola Domovinskog rata i Vukovara.
Nakon ispunjenog dana, naši su se osmaši navečer opustili u disko klubu koji se nalazi na samoj obali Dunava.
 Drugoga dana,7. rujna, u jutarnjim satima, obilazili su memorijalna mjesta: crkvu sv. Filipa i Jakova, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, poznatoj kao „groblje tenkova“,
Kukuruzni put - Put spasa te Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991. Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata paljenjem lampaša odali su počast svim stradalima u Domovinskom ratu, kao i na području masovne grobnice Ovčara, koja se nalazi uz Spomen dom Ovčara.
Program je završen Školom mira u Ružičkinoj kući i natjecanjem u kvizu  znanja. Tu su se okupili učenici iz još četiriju škole koji su, uz našu školu, bili na terenskoj nastavi. Da su pažljivo i s osobitim zanimanjem slušali predavanja i svoje vodiče, dokazali su učenici naše škole Dora Opačak (8.b) i Franjo Kramar (8.e) osvajanjem prvoga mjesta u kvizu znanja.

U Brezovicu su se vratili u večernjim satima, pomalo umorni, no puni dojmova o svemu što su naučili o Vukovaru i Domovinskome ratu.