Micro:bit
Autor: MARINA UVALIĆ, 22. 6. 2017.

Na dan škole, 26. svibnja, dok su se na školskom dvorištu održavala razna sportska natjecanja, mala vesela skupina entuzijasta skupila se u informatičkoj učionici i programirali su zajedno s učiteljicama Majom Novaković i Tanjom Ćulibrk. Radionice je vodila učiteljica Martina Bošnjaković. U prvoj grupi bilo je petnaestak učenika 5. i 6. razreda, a u drugoj nešto manje sedmaša i osmaša.

Micro:bit je uzbudljiva nova tehnologija koju su razvili BBC, Microsoft i drugi partneri, minijaturno džepno računalo integrirano na pločicu s priključcima koje svakome omogućava kodiranje, uređivanje i korištenje raznih senzora.

Na radionici smo upoznali programiranje pomoću blokova u kojem jedan blok odgovara jednoj naredbi. Blokovi se slažu u nizove poput lego kockica, zbog čega je blokovsko programiranje pogodno za razvoj viših razina kreativnog razmišljanja bez zaustavljanja i razmatranja složene sintakse, što je česta pojava među drugim programskim jezicima.

Radionica su posjetili i ravnatelj te niz drugih profesora.

Evo što su učenici rekli o radionici:

Lara Pucević: „Prijateljica i ja smo bile na radionici micro:bita i bilo je zabavno. Sve smo naučili o micro:bit-u, tj. programirati. Npr. kada se protrese promijeniti će broj koji ima ispisan na LED diodama na sebi ili kada se stisne jedan gumb micro:bit će pustiti melodiju, a kada stisnemo drugi gumb melodija će se promijeniti. “

Lea Pendelić: „U radionici mikro:bit bilo je odlično. Bilo nas je 15. Radili smo glazbene kutijice, kocke za „Čovječe, ne ljuti se“ i čovjeka koji vježba. Ja bih da idemo još jedanput.“