Osvrt na Mjesec knjige
Autor: MARINA UVALIĆ, 17. 11. 2016.

Učenica Nika Tinodi i školska knjižničarka Zrinka Krišković u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici

Svake je godine Mjesec knjige (od 15. listopada do 15. studenog) prepun zbivanja na raznim lokacijama. Uz svečanosti otvaranja i zatvaranja, obilježavaju se i dani knjižnica – u listopadu Dan školskih knjižnica, a u studenom Dan hrvatskih knjižnica. Naravno, tu je i neizostavni Interliber – najveći sajam knjiga u Hrvatskoj koji je doista dostupan svima koje knjiga zanima i koji knjigu vole. Ovdje bih se osvrnula na još jedno događanje, neizostavno u Mjesecu knjige, a to je Nacionalni kviz za poticanje čitanja u organizaciji Dječjih odjela Knjižnica Grada Zagreba koji je ove godine imao naslov i temu: ČITAM STO NA SAT. Za kviz su bile odabrane knjige: Krugovi na vodi Snježane Babić Višnjić, Ljeto za pamćenje Mire Gavrana te Bio sam pas i opet sam Nine Lončar (psećim jezikom Pepe Puh). Kviz se provodio on line, za razliku od prethodnih godina kad je bio „papirnati“ i to u narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske, kao i u hrvatskoj dijaspori (Subotica). No, s jednog je računala mogao biti poslan samo jedan kviz, stoga je potrebno da učenici imaju svoja računala, a knjižničar je koordinator i pomagač oko pitanja koja su nejasna i nerazumljiva. Kako je naša knjižnica mogla nabaviti samo po primjerak  od sva tri naslova, tako je i broj natjecatelja time bio ograničen. Knjige su čitale učenice sedmog razreda A-smjene – Magdalena Mandić i Lucija Tešija te učenica šestog razreda B-smjene Nika Tinodi, koja je u Gradskoj knjižnici izvučena kao pobjednica kviza naše škole. Stoga je, skupa s knjižničarkom, nazočila Završnoj svečanosti u utorak, 15.11. u 12 sati  u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice. U prigodnom je programu bila izvedena dramatizacija ulomka iz romana Ljeto za pamćenje Mire Gavrana, u režiji Mladene Gavran, a glumili su Doris Pinčić Rogoznica i Robert Kurbaša. S natjecateljima su se družili pisci čije se knjige čitali, a u pauzama je nastupao KGZ bend. Natjecale su se 202 škole, a nagrađeno tek deset natjecatelja, a ostale će nagraditi njihove škole. Čestitamo još jednom Niki Tinodi čija se ljubav prema knjizi i čitanju pokazala pravim izborom.

Zrinka Krišković, knjižničarka

S piscem Mirom Gavranom i voditeljima Doris Pinčić i Robertom Kurbašom