Posjet Hrvatskom narodnom kazalištu
Autor: MARINA UVALIĆ, 21. 10. 2016.

Učenici četvrtih razreda PŠ Hrvatski Leskovac i PŠ Odranski Obrež, u srijedu, 12. listopada, u pratnji svojih učiteljica, Nikoline i Sanje te učiteljice Renate, posjetili su Hrvatsko narodno kazalište. Saznali su mnoštvo zanimljivih informacija vezanih uz nastanak ove lijepe zgrade; kada se i kako gradila, koliko vremena je trajala izgradnja, na koji način se izrađivala boja za fasadu…

Slijedio je obilazak unutarnjih prostora, gledališta, pozornice, lože u kojoj je sjedio car Franjo Josip, salona, ali i garderoba, specijaliziranih radionica kostima, pokusne dvorane u kojoj se uvježbavala koreografija za baletnu predstavu.

Učenici su bili oduševljeni i poželjeli su što prije ponovno doći u ovo lijepo i raskošno kazalište.

Sanja Bilogrević, učiteljica

Osvrti učenika:

U srijedu, 12. listopada 2016. godine učenici 4. razreda PŠ Odranski Obrež i PŠ Hrvatski Leskovac išli su u obilazak Hrvatskog narodnog kazališta.

Do Zagreba smo se vozili autobusom. S nama je bila i naša razrednica Sanja, ali i učiteljica Renata koja nam predaje Glazbenu kulturu.

Kada smo stigli do odredišta, najprije smo se zaustavili ispred Zdenca života koji je početkom 20. st. izradio Ivan Meštrović. Nakon što smo obišli ovu lijepu znamenitost, okrenuli smo se prema predivnoj žutoj zgradi – HNK-u. Napokon smo ušli u kazalište koje je još ljepše bilo iznutra. Krenuli smo dugačkim hodnikom na čijim smo zidovima vidjeli puno slika i starih, ali lijepih svjetiljki. Uskoro smo bili i u glavnoj dvorani koja je u obliku potkove. Vidjeli smo ložu u kojoj je sjedio car Franjo Josip I. Obišli smo i baletnu dvoranu te smo vidjeli balerine i baletane na probi.

HNK je obojano žutanjkom i zemljinim prahom. Zgrada se gradila 16 mjeseci, a počela je s radom krajem 19. st.

Bilo nam je jako zabavno i jedva čekam opet posjetiti ovo lijepo kazalište te pogledati neku baletnu predstavu ili operu.

Ema Majić, 4. razred, PŠ Odranski Obrež

Učenici 4. razreda PŠ Odranski Obrež i Hrvatski Leskovac išli su 12. listopada 2016. godine u obilazak Hrvatskog narodnog kazališta.

Ispred Hrvatskog narodnog kazališta je Zdenac života. To je zanimljiva znamenitost iz 20. st., a prikazuje život od rođenja do smrti.

Hrvatsko narodno kazalište je građeno u 19. st., a građenje je trajalo samo 16 mjeseci. Unutar HNK su razne slike, kako na zidovima, tako i na stropu. Gledalište je veliko, a ima i puno loža. U jednoj od njih sjedio je car Franjo Josip I.

Meni se tamo jako svidjelo jer je bilo zabavno, a posebno mi je bilo zanimljivo da je kazališna zgrada obojana mješavinom sitne zemlje i žumanjaka.

Valentina Vukadinović, 4. razred, PŠ Odranski Obrež

Prošli tjedan posjetili smo Hrvatsko narodno kazalište. Ustvari, meni ono više sliči na nekakav dvorac, nego na kazalište.

Ta žuta zgrada bojala se žumanjkom i zemljanim prahom. To mi je bilo jako smiješno. Unutrašnjost kazališta bogata je slikama i ukrasima. Jedna slika čak ima zlatni okvir. U gledalištu je puno stolaca. A ima i nekih balkona koji se zovu lože. U jednoj loži sjedio je Franjo Josip I. Iz srednje se lože najbolje vidi, ali Franjo Josip sjedio je u prvoj loži sa strane. Znate li zašto? Zato što je htio da ga svi vide.

U kazalištu mi je bilo jako lijepo. Sve mi se svidjelo i jedva čekam opet ići tamo.

Šima Prša, 4. razred, PŠ Odranski Obrež