Radost slikanja uz glazbu
Autor: MARINA UVALIĆ, 26. 5. 2016.

TJEDAN GLAZBE ZA DJECU I MLADEŽ tradicionalna je manifestacija koju Hrvatska glazbena mladež, Zagrebačka filharmonija i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog zajednički organiziraju svakoga proljeća. Odabranom glazbom, iz godine u godinu, stvaraju mladu glazbenu publiku koja će znati cijeniti klasičnu glazbu. Stoga su raspisali natječaj RADOST SLIKANJA UZ GLAZBU- za najuspješnije likovno ostvarenje inspirirano slušanjem djela hrvatskih skladatelja filmske glazbe tijekom redovite nastave glazbene kulture u školi, pod mentorstvom predmetnih nastavnika prof. likovne kulture. Svoje glazbene impresije nastale slušanjem učenici oblikuju prema vlastitim željama i mogućnostima. Na natječaj je pristiglo preko 1000 radova polaznika vrtića te učenika osnovnih i srednjih općeobrazovnih i glazbenih škola Hrvatske. Najuspješniji radovi izloženi su u predvorju Velike dvorane Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog. (Tekst preuzet sa stranice: http://www.hgm.hr/radost_slikanja_uz_glazbu.htm)

Otvaranje izložbe 5. travnja u 12 sati u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog započelo je konferencijom za medije na kojoj su uručene nagrade najuspješnijim likovnim ostvarenjima.

I naša škola se vrlo uspješno uključila u ovogodišnji natječaj Radost slikanja uz glazbu.

Sudjelovali su učenici 3. a (učiteljica Marija Rušnov Vrban) i 3. b razreda (učiteljica Zlata Lučić Štancl) te učenici viših razreda (učiteljica Biljana Šipuš).

Od svih prekrasnih radova izabrali smo tridesetak koje smo poslali na natječaj, a najuspješniji su bili radovi dviju učenica 3. a razreda. Učenica Marija Svalina (3.a) dobila je posebno priznanje za svoj likovni uradak te primila svoju nagradu na otvorenju izložbe, dok je likovni rad učenice Laure Mare Rajković odabran za istu izložbu.

Učenici 3. a razreda slikali su uz filmsku glazbu hrvatske skladateljice Anite Andreis za film „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“, redatelja Silvija Petranovića. Izuzetno uspješno, kroz sat likovne kulture vodila ih je studentica četvrte godine Učiteljskog fakulteta u Čakovcu, Iva Blažun, koja svake godine dolazi na stručno-pedagošku praksu u našu školu, uz mentorsku podršku njihove učiteljice Marije Rušnov Vrban.

Evo i obrazloženja nagrade koje je napisao akademik Tonko Maroević za likovni rad naše Marije Svaline:

„...Marija Svalina (3. razred OŠ Brezovica) pohvaljuje se za kompoziciju nadahnutu glazbom Anite Andreis iz filma Čudnovate zgode Šegrta Hlapića, koja je primjer vrlo slobodnog prepuštanja melodijskim i ritmičkim ponudama glazbene izvedbe, no reagirajući s vrlo posebnom i istančanom kolorističkom osjetljivošću...“

Budući da je na natječaj pristiglo više od tisuću likovnih radova iz cijele Hrvatske te da ih je nagrađeno samo 6, a izloženo oko 140, naše djevojčice  postigle su izniman uspjeh. Čestitamo našim malim umjetnicama! Bravo Marija i Laura Mara!