Static HTML

Projekt JIA-EXCHANGE PROGRAMME: Zagreb-Bonn međunarodna suradnja
Autor: MARINA UVALIĆ, 22. 3. 2018.

Od 13. studenoga 2017. do 17. studenoga 2017. učiteljica informatike Maja Novaković i učiteljica defektologinja Jelena Petrović boravile su u Njemačkoj u Bonnu zbog projekta JIA-EXCHANGE PROGRAMME: Zagreb - Bonn. Projekt u potpunosti financira Deutsche Telekom.

Voditeljice tima u Njemačkoj su profesorice Mone Viesmann i Maja Taraš koje rade u Hardtberg Gymnasium koja se nalazi u Bonnu. Cilj je prjekta programiranje u Micro:bitu, dizajniranje držača za bateriju u Tinkercardu, 3D printanje držača za bateriju i izrada linije koju slijedi automobil programiran u Micro:bitu.

Osim programiranja cilje je ovog projekta i interkulturalno učenje, upoznavanje nove kulture, poticanje međunarodne suradnje dviju škola, učenje stranog jezika, poticanje osobnog razvoja i samopouzdanja.

Tijekom posjeta učiteljice su izložile ideje za projekt te dogovorile plan izrade, satnicu radionica, izlete i ostale aktivnosti koje će se odvijati u Bonnu i Zagrebu. Izradile su detaljan plan dizajniranja robota/automobila koji će se kretati crnom linijom pomoću Micro:bita. Također su dizajnirale u Tinkercard programu držač za bateriju te su isprintale jedan primjerak pomoću 3D printera.

Učiteljica defektologinja Jelena Petrović održala je predavanje učiteljima Hardtberg Gymnasium o obrazovanju učenika sposebnim potrebama u Republici Hrvatskoj te upotrebi IT-tehnologije u nastavi prilagođenoj učenicima s poteškoćama. Nakon toga učiteljice su prisustvovale nastavi koju pohađaju njemački učenici s autizmom.

Nakon toga uslijedila je razmjena učenika. Učenici naše škole boravili su u Bonnu od 14. veljače do 21. veljače 2018., a njemački učenici boravili su u OŠ Brezovica od 14. ožujka do 20. ožujka 2018.

Škola u Bonnu

Završno natjecanje u OŠ Brezovica

Osvrt učenice Mateje Bićanić na boravak u Bonnu:

Kada smo došli u Hardtberg Gymnasium, dočekala nas je lijepa zabava iznenađenja. Tamo smo prvi put susreli naše nove prijatelje. Bilo je jako zanimljivo i uzbudljivo. Sljedeće jutro smo svi zajedno išli u školu gdje smo započeli rad na našem zajedničkom projektu.

Prvo smo se upoznali s načinom rada 3D printera tako da smo za vježbu izradili mali žeton. Kasnije smo napravili i lice za svoj autić. Nakon rada na projektu svi smo zajedno otišli u Jumping house. To je velika prostorija prepuna trampolina i različitih sprava. Bilo je jako veselo i zabavno. Treći dan  išli smo s učiteljicama na izlet u Köln. Penjali smo se do vrha najpoznatije kölnske katedrale otkud se prostirao predivan pogled na cijeli grad, šetali smo po kölnskim ulicama i išli u Muzej čokolade. U subotu smo imali slobodan dan. Svi zajedno išli smo u Bonn, razgledavali grad, popili najfiniju kavu u poznatom Starbucksu, koji nažalost nemamo u Hrvatskoj i na kraju smo se zasladili u velikoj prodavaonici Haribo bombona. Bilo je  zabavno, a na kraju dana ruksaci su sam bili prepuni bombona i čokolada.  U nedjelju su moji prijatelji išli planinariti. Rekli su da je bilo super. Ja nisam išla s njima jer me moja prijateljica Carina odvela k svojoj baki i djedu na druženje i ručak . Bilo je to jako zanimljivo popodne. Ponedjeljak je bio još jedan dan rada na našem projektu. Nakon toga išli smo na penjanje po umjetnim stijenama i u posjet velikoj tvornici SWB Energie und Wasser u Bonnu. Nažalost, došao je i utorak, zadnji dan našeg druženja u Njemačkoj. Ujutro smo išli u školu i završavali izradu projekta. Nakon toga još smo malo prošetali Bonnom. Poslijepodne naši prijatelji iz Njemačke pripremili su nam oproštajni party u Duisdorfu. Bilo je jako veselo i zabavno, iako smo svi bili pomalo tužni jer se bližio kraj našem druženju u Njemačkoj.